24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaHaberTramvaylar da Elektrikli Oluyor

Tramvaylar da Elektrikli Oluyor

Taksim ve İstiklal Caddesi’nin simgelerinden nostaljik tramvay, elektrik enerjisi ile çalışan bataryalı tramvay haline getiriyor.

Karayollarında günden güne artan elektrikli otomobiller gibi tramvay da yeni nesil, çevreci, tasarruflu ve yüksek yolcu kapasiteli hale getiriliyor. Yeni tramvaylarda, iç ve dış dizayn ile eski tarihi dokuyu korunuyor. Mevcut araçla aynı tasarıma sahip tramvaylar, test sürüşlerinin ardından seferlere çıkartılmaya hazırlanıyor. Üretilen ilk bataryalı tramvay da İstiklal Caddesi’nde test çalışmalarına başladı. Çalışmalarının tamamlanmasının ardından, yeni bataryalı tramvay seferlerine başlayacak. Zamanla tüm araçlar bataryalı hale gelecek. Bu arada güzergahlarındaki havayi elektrik hatları da iptal edilerek görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak.

Nostaljik tramvaylar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bağlı kuruluşu İETT tarafından yapılıyor. Havayi elektrik kablolarından aldıkları enerji ile İstanbul’da mevutta hizmet veren 4 nostaljik tramvaylar bataryasının tek şarjı ile 150 kilometre gidebilecek. 60 yolcu kapasitesine sahip araçlarda, kamera ayna sistemiyle üst düzey yolcu güvenliği sağlanıyor. Yeni tasarımda yolcular dıştan tutunarak tehlikeli seyahat edemeyecek.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et