24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaKültür-SanatSualtında Fantastik Yolculuk

Sualtında Fantastik Yolculuk

Eserlerinde geleneksel Türk sanatının zarafetini ve inceliklerini yansıtan sanatçı Dr. Souadad Kandemir’in, çini sanatının nadide formlarıyla hazırladığı “Thalassophile” sergisi, İstanbul Beşiktaş’taki Deniz Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Habil Tangören

Sanatçının Kanada, İstanbul ve İznik üçgeninde hazırlıklarını bir süredir titizlikle sürdürdüğü, kültürel mirasımızın İznik çinisini çağdaş formuyla buluşturduğu “Thalassophile” sergisine İstanbul kültür, sanat ve iş dünyasının çok sayıda kişi katıldı.

Tüplü dalış tutkusuyla bilinen sanatçının eserlerini büyülü bir yolculuğa çıkardığı deniz yaşamının muhteşem güzelliğini yansıtan seramikler büyük ilgi gördü.

İznik çinisi üzerine ilk kez gerçekleştirilen çizimler, yalnızca balıkların ve deniz canlılarının fantastik ayrıntılarını sergilemekte kalmadığı gibi, aynı zamanda sanatın onları besleyen ekosistemlere duyduğu derin saygıyı da gözler önüne serdi. Aralarında Ömür Boz, Prof. Dr. Demir Budak, Feryal Gülman, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Yalçın Şahin, Emin Hitay, Çiğdem Sabancı, Prof. Dr. İlhami Turan, Hikmet Barutçugil, Sema Güral Gür gibi İstanbul cemiyet hayatından isimlerinin de bulunduğu konuklar, geleneksel Türk çini sanatına farklı bir yorum ve üslup getiren sanatçının eserlerini büyük bir hayranlıkla inceledi.

Her sergisinde sanatsal etkinliklerine farklı bir boyut kazandıran Dr. Souadad Kandemir’in birbirinden değerli, yarının antikaları sayılabilecek 20 İznik çini eseri 5 Mayıs Pazar akşamına kadar Beşiktaş’taki İstanbul Deniz Müzesi’nde 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek. Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü halı ve çini bölümü mezunu Dr. Souadad Kandemir, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda sergi açtı.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et