24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaTeknolojiYapay Zeka Turizmde Trendleri Belirleyecek

Yapay Zeka Turizmde Trendleri Belirleyecek

Birçok alanda kullanılmaya başlanan yapay zeka turizm sektöründe iş süreçlerinin otomatikleştirip, tekrar eden görevleri azaltmaya başladı.

Can AKYOL

Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmenin ve uygulamanın tesislere ve acentelere rekabet avantajı sağladığını ileri süren Dia Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, “Seyahat planlama, müşteri hizmetleri, pazarlama, güvenlik ve veri analizi gibi konularda yapay zeka, turizm sektöründeki işletmelerin daha verimli ve etkili bir şekilde çalışmalarına yardımcı olabilir. Yapay zeka ayrıca, turizm sektöründeki trendleri belirleyebilir ve turizm sektörünün gelecekteki ihtiyaçlarını tahmin edebilir. Bu veriler, turizm sektörü işletmelerinin karar alma süreçlerinde de kullanılabilir” dedi.

Onay, “En son teknolojik gelişmeleri yakından takip eden turizm sektörü işletmelerinde, öncelikle verimlilik artışı sağlar. İş süreçlerinin otomatikleştirilmesi, tekrar eden görevleri azaltabilir ve personellerin daha düzenli ve verimli çalışmasını sağlayabilir. Günümüzde geliştirilen her teknoloji biraz da müşteri deneyimini iyileştirmek için tasarlanıyor. Örneğin, rezervasyon sistemleri, online check-in hizmetleri, kişiselleştirilmiş tatil önerileri gibi özellikler müşterilerin memnuniyetini artırıp, sadakatlerini sağlamlaştırıyor. Ayrıca teknoloji ilerledikçe muhakkak güvenlik sistemleri de ilerleme yaşıyor. Güncel yazılımlar genellikle en son güvenlik standartlarına göre tasarlanıyor. Müşteri verilerinin korunması turizm sektöründe oldukça önemli bir konu.  Yenilikçi yazılım sistemleri genellikle kapsamlı veri analizi araçlarına sahip olur. Bu da işletmelerin müşteri tercihlerini, trendleri ve performanslarını daha iyi anlamayı sağlar. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden turizm sektörü paydaşları, geleceğe yönelik kararlar alırken bilgiye dayalı tercihler yapabilir” diye görüşlerini açıkladı.

ERP Programı Seçerken Dikkat

Turizm sektöründeki işletmelerin ERP yazılımı seçerken bazı önemli faktörleri de göz önünde bulundurmaları gerektiğine işaret eden Suha Onay sözlerini şöyle sürdürdü; “İlk olarak seçilen ERP programının işletme özelliklerine uygun olup olmadığına bakılmalı. Her işletmenin farklı ihtiyaçları olduğu için, en uygun ERP yazılımını seçmek önemlidir. Bu noktada işletmeler sadece ihtiyaç duydukları çözümlerden oluşan bir programa sahip olabiliyorlar. Bu da hem tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine hem de ihtiyaç duymadıkları çözümlere boşuna para ödememelerine yarıyor.  Örneğin biz işletmelere bulut ERP yazılımı sunduğumuz için, hem herhangi bir donanım yatırımı yapmalarına gerek kalmıyor, hem de zamanla büyürken ERP’den aynı kalitede hizmeti almaya devam edebiliyorlar. Bir diğer husus da ERP yazılımının kullanım kolaylığı. Tesis personelinin yazılımı rahatlıkla kullanabilmesi çok önemli. Tercih edilecek yazılımların ara yüzünün kolay olması bu anlamda önemli bir nokta. Muhasebeden üretime, stok – depo yönetiminden CRM’e kadar çok sayıda çözüm tek bir platformdan yönetilebiliyor.”

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et