24 Mayıs 2024 Cuma
Ana SayfaKültür-SanatModel mi? Gerçek mi?

Model mi? Gerçek mi?

İstanbul’da “9. Ölçekli Dünyalar Model Show” sergi ve yarışması yapıldı. Etkinliğe 153 modelci 649 eseri ile katıldı.

Habil TANGÖREN

Türkiye’nin dört yanından ve yurt dışından modelciler İstanbul’da bir araya geldi. Türkiye Modelcilik Kulübü tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen yarışma Üsküdar’daki Mercure Hotel’de düzenlendi. 9. Ölçekli Dünyalar Model Yarışması’na yurt içinden ve yurt dışından gelen çok sayıda modelci katıldı.
Geleneksel hale gelen yarışmada modelciler birbirinden göz alıcı eserlerini sergilerken, ziyaretçiler de gerçeğinin birebir kopyası olan modelleri hayranlıkla inceledi. Modelcilerin birbiriyle de tanıştığı sohbetlerin ağırlıklı konusu da tabii ki modellerdi. Yarışmada ayrıca çeşitli kategorilerde dağıtılan ödüller de sahiplerini buldu.


Türkiye’nin en büyük modelcilik buluşması olan yarışmada uçaklardan helikopterlere, kara araçlarından deniz araçlarına kadar farklı alanlardaki eserler yarıştı. Organizasyonda ayrıca model mağazaları da stant açıp satış yaptı.
“9. Ölçekli Dünyalar Model Show” sergi ve yarışmasına 150’den fazla modelci 649 model ile katıldı. Etkinliğe İstanbul’dan, Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından gelen modelciler eserlerini sergiledi. Aynı hobiye gönül veren modelciler ve konuya ilgi duyan ziyaretçiler aynı çatı altında bir araya geldi ve keyifli 2 gün geçirdi.  

Yarışmaya Eskişehir’den katılan EsModel Maket Diorama Topluluğu üyeleri: Hakan Cantaş, Halil Arkan, Fatih Devran, Gökhan Erten, Turgut Takpak, Ahmet Yurttürk, Alperen Çamursoy. Grup üyelerinden Gökhan Erten, yarışmada birincilik ve üçüncülük, Fatih Devran da üçüncülük aldı.

Bu yılki organizasyonda, hem F-4E Phantom uçaklarının Türkiye’ye gelişinin, hem de Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50.  yıldönümleri olması nedeniyle farklı etkinlikler düzenlendi. Etkinliğin yarışma kısmında özel kategoriler açıldı ve sergi düzenlendi. 9. Ölçekli Dünyalar Model Show’a yurt dışından davet edilen Bernhard Lustig ve Jürgen Rank, gerçekleştirilen workshop ile modelcilere diorama konusunda çeşitli bilgiler aktardı. Bu yılki etkinlikte, her yıl olduğu gibi yine çocuklara yönelik model yapımı ile ilgili atölye çalışması yapıldı.Etk inliğin sonunda model tutkunları, ekim ayında Ankara’da düzenlenecek yeni bir organizasyonda buluşmak üzere vedalaştı.

İLGİLİ MAKALELER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Çok Okunan

Son Yorumlar

Habil Tangören Açık Malezya’yı Keşfedin
habil tangören Açık Kish Adası Basra’nın İncisi…

Turizm Muhabiri sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et